למה יש אנשים לבנים?


אם אני מבין נכון, האדם יצא מאפריקה והתפשט לכל העולם. ברוב העולם בני האדם הם כהי עור, בעצם רק באירופה יש בני אדם לבנים לגמרי (ז"א, היום הם נמצאים בכל העולם, אבל כולם הגיעו מאירופה). כמו כן, אנחנו יודעים שהגנים הלבנים הם לרוב רצסיבים, ז"א ילד שאחד מהוריו לבן והאחר כהה יהיה יותר כהה מלבן. ז"א שמתישהו בהיסטוריה היתה איזה מוטציה שהפכה אדם לבן לכהה או ההפך. בהתחשב בעובדה שברוב היבשות האנשם כהים, ובהתחשב בזה שבאפריקה האנשים כהים, סביר שהמוטציה הפכה אדם כהה ללבן ולא ההפך. בהתחשב בעובדה שבעצם אנשים לבנים יש רק במוקד אחד, כנראה שלא מדובר במוטציה סבירה במיוחד. ז"א, מתישהו היה איזה איש אחד איפשהו באירופה שאחד הגנים שלו הפך מכהה לבהיר. בגלל שזה גן רצסיבי, כנראה שלא ראו את זה כל כך. וכך הוא הוליד צאצאים שחלקם נשאו את הגן הבהיר, והם הולידו צאצאים שחלקם נשאו את הגן הבהיר, עד שיום אחד כמה זוגות של הצאצאים שלו הולידו כמה צאצאים משותפים שהיו לבן לגמרי. משום מה, התינוקות המוזרים האלה התרבו והתרבו עד שהפכו להיות הצבע השליט בכל אירופה ובחלקים גדולים מהמזרח התיכון. הרי לאנשים בהירים אין כמעט שום יתרונות השרדותיים – העור שלהם רגיש מידי לשמש. ובכל זאת, למה?

מודעות פרסומת

6 Responses to למה יש אנשים לבנים?

 1. שם says:

  נתחיל בהתחלה. האדם יצא מאפריקה ומשם הגיע לכל העולם, לכן אנשים "שחורים" יש רק באפריקה. נהוג היה לסווג לגזעים (שקיבלו אישוש מה מבחינת מרחקים גנטיים גם לאחר פרוייקט הhapmap למיפוי השונות הגנטית) לאירופאי (Caucasian), אסיאתי, אינדיאני (די קרוב לחלקים מסויימים באסיה, אזור קמצ'טקה) ואבוריגני. זה לא אומר שאין אנשים כהים במקומות אחרים (למשל בהודו יש אנשים כהים ממש). צבע העור לא נקבע ע"י גן בודד אלא ע"י רבים וגם הבידוד האוכלוסייתי הוא לא מוחלט ובאלפי השנים האחרונות לפחות יש זרימה של גנים בין כל הגזעים.

  הסיבה שצבע העור השתנה ללבן החלה במחסור בויטמין D אצל אנשים כהים שלא נחשפים להרבה שמש, מה שקרה בארצות הקרות של אירופה. כל שינוי ולו קטן ביותר תרם את חלקו (צבע עור לא הוא בדרך כלל לא בעל דומיננטיות מלאה לשחור, אלא מצב ביניים) והגדיל את שרידות הפרט הנושא אותו, עד שהתפתח שם גזע לבן למדי. מסתבר שזה לא מספיק כדי להסביר את לובן העור, העור היה צריך להפסיק להלבין מוקדם יותר ולהתקבע על גוון עדין של מוקה גם באירופה. כאן נכנסת תאוריה של ברירה זוויגית. יש מחקרים שמראים שהצבע הלבן מאפשר לחשוף ביתר קלות פגמים בעור, ולכן בעיקר אצל נשים הצבע הלבן שימש כבעקרון ההכבדה, והן נבררו על סמך תכונה זו. כלומר גברים העדיפו נשים לבנות, משום שזה (לא במודע) רמז על מצבן הבריאותי.

 2. smiley says:

  תודה.

  אנשים כהים באמת סובלים יותר ממחסור בוטמין D מאנשים בהירים?

  האם יש סימנים לתופעה דומה (אנשים בהירים יותר) גם במקומות אחרים בהם יש פחות שמש (למשל: דרום אפריקה מול מרכז אפריקה, צפון-צפון אמריקה מול מרכז ודרום אמריקה, דרום אוסטרליה מול צפון אוסטרליה)?

 3. smiley says:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1111567.html

 4. שם says:

  כן, רככת למשל (היתה) נפוצה יותר בקרב שחורים בצפון אירופה.

  כמדומני כל החלקים המיושבים באפריקה (ולצורך העניין גם אוסטרליה) נהנים מיותר ממספיק שמש. הבעיה היא בעיקר במדינות צפון אירופה, ועוד יותר מכך בתקופת עידן הקרח, שהסתיים לפני כ10K שנים (הרבה אחרי היציאה מאפריקה).

  קראתי את הכתבה בהארץ, וקודם כל אני אסייג שלא קראתי את המחקר המקורי, והקשר בין השניים לעיתים קרובות רופף ביותר. מעבר לכך לא נראה לי שניתן לצפות ליותר מהתבהרות קלה כתוצאה ממה שמתואר, קודם כל בגלל פרק הזמן הקצר (יחסית, 300 דורות לכל היותר) שעבר. אבל יותר מכך, אוכלוסיות שהן בהירות יותר מהאפריקאים, כגון האינדיאנים, נפרדו מהאדם הלבן לפני יותר מ12 אלף שנים (כמדומני הערכות נעות בין 12-20 אלף שנים). היות וישנם אזורים שטופי שמש במרכז אמריקה, לא הייתי מצפה שמעבר לישובי קבע יגרום להתבהרות העור של האינדיאנים שם. העובדה שהם כן בהירים מהאפריקאים רומזת שהם הגיעו לאמריקה בהירים יותר, כלומר תהליך ההתבהרות קרה ב~100 אלף שנים שהאדם ישב באירופה עטופת השלג לאחר היציאה מאפריקה. לאחר מכן, כשגוון עורם כבר בהיר יותר, נפרדו האינדיאנים לדרכיהם.

 5. smiley says:

  מעניין. תודה.

 6. לירון says:

  אז כאילו אם אתיופים או אנשים אחרים שבאו מאפריקה למדינות פחות חמות כמו ישאל ארצות הברית אירופה ולא יאכלו ויטמין D יהפכו אם הזמן ללבנים ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: