ובראש הגדוד צועד?


נפל דבר בישראל, אחרי 4 שנים בהן ההצלחה היחידה שאפשר לרשום על שמו היא שהוא לא פוטר (ובצה"ל, הצבא שהפך את הפז"ם לאמצעי הקידום הראשי, מדובר בפרמטר החשוב ביותר למדידת הצלחתו של חייל), סיים הרמטכ"ל אשכנזי את הקדנציה המוארכת שלו. עד היום היו 19 רמטכ"לים בצה"ל, רק שניים היו בתפקידם יותר מארבע שנים, דיין (שהיה ארבע שנים וחודש) ואיתן (שהיה 5 שנים). בהתחשב בעובדה שהרמטכ"ל ממונה לשלוש שנים (ושלוש שירתו פחות: חלוץ, אלעזר ומקלף) העובדה שהוא מסיים את תפקידו אחרי שכבר האריכו לו את המינוי בשליש, ללא שום הצדקה עניינית, צריכה להפתיע רק את מי שמופתע מזה שהשמש זורחת בבוקר. ובכל זאת, התגובה הציבורית להחלטה המתבקשת הזאת נשמעת פאניקניסטית מוחלטת.

מכולן, תמוהה בעיקר התגובה של בחור בשם איתי לנדסברג ("פורום המג"דים והמח"טים" בחיי):
"במדינת הגמדים ישראל, רמטכ"ל מצליח לא יכול לפנות אל הציבור. הוא תלוי בשר הביטחון ובראש הממשלה. שני פוליטיקאים שמתקשים להצביע על הצלחות מוכחות בניהול המערכות שהם ממונים עליהן."
כן, נורא ואיום, מדינת הגמדים הזאת שבה נבחרי ציבור יכולים לפטר לא להאריך את הכהונה של פקיד בכיר. יש להניח שלנדסברג היה מעדיף לחיות במדינת ענקים בה רמטכ"ל "מצליח" יכול לפנות לציבור – כמובן לא לציבור הגמדים שבחר בנתניהו וברק – כנראה לציבור המח"טים ומהמג"דים – מן הסתם הציבור היחידי שמבין למה הוא "מצליח" – ולבקש מהם ולהודיע להם על הארכת כהונתו.

כי, כידוע: "האמון בצבא חזר ללחיים הציבוריות". לא, אתם שם שקוראים כל מיני אתרים בשפות לועז וכל מיני בלוגים שמאלנים, לא על הלחיים שלכם מדובר. אבל ציבור המח"טים ומהמג"דים חזר להאמין לצבא. אם קודם הצבא הפקיר את הציבור לשיפוטם של הגמדים, עכשיו הצבא יודע לסגור את כל הסודות בפנים. כי ככה מחזירים את האמון ללחיים הציבוריות.
הרי, "האמון הזה דרוש לישראל כדי להוציא את בניה למלחמה. אין דבר שחשוב בחיי מדינה נלחמת, יותר מהיכולת של מפקד לשכנע את ההולכים אחריו ונשלחים בפקודתו כי הוא מחזיק ידיים אחראיות, אמינות ומוסריות על ההגה."  אמינות ומוסריות על ההגה. האם יש שתי מילים שמאפיינות את צה"ל של אשכנזי רע יותר מאמינות ומוסריות? האמנם אין דבר חשוב יותר למדינה מאשר להוציא את בניה לעוד מלחמה מיותרת?

למעשה, במאמר אחד קצר וטיפשי מציג לנדסברג את כל מה שרקוב ורע במפקדי צה"ל. חוסר אמון בציבור (שמממן את הצבא), שקרנות, התנשאות על נבחרי הציבור והציבור, הגדרת מחדש של המושגים "הצלחה" ו"כשלון", התחנפות לבעלי הכח, זלזול בבעלי הכח לשעבר, התעלמות מעובדות, העלמת עובדות, אהבת המלחמה, קידוש הסטטוס קוו ובעיקר פאניקה מוחלטת.

2 Responses to ובראש הגדוד צועד?

  1. ערןב says:

    איתי לנדסברג היה (עד השבוע שעבר) ראש מחלקת התעודה בערוץ 1. הופיע הרבה בתוכניות "מבט שני" וכו'. http://www.nrg.co.il/online/4/ART/795/478.html

  2. smiley says:

    לא ידעתי. תודה. כנראה שלהתקדם בראשות השידור צריך את אותם כישורים כמו להתקדמות בצה"ל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: