מאה זה הרבה?


ברנאר אנרי לוי כותב בהארץ:

"המצור, עלינו לזכור ולהזכיר ללא הרף, נוגע רק לנשק ולמוצרים הנחוצים לייצורו. הוא אינו מונע את הגעתן היומית מישראל של 100 עד 125 משאיות עמוסות מזון, תרופות, ציוד הומניטרי."

לי זה נשמע נתון מוזר:

 1. ממתי סופרים אספקה בעזרת משאיות ליום? כמה משאיות ליום אני צורך? כמה משאיות ליום צורך הבלגי הממוצע? כמה האפגני הממוצע? בכללף על איזה משאיות מדובר? 100 משאיות למליון וחצי בני אדם זה הרבה או מעט? זה נשמע לי מסוג הנתונים שאנשים זורקים סתם ככה, בשביל שישמעו מרשימים. הרי אם הוא היה אומר, למשל, ישראל אינה מונעת את העברתו של קילו בשר לכל אדם בעזה ביום, כולנו היינו יכולים לדעת שזה הרבה, כי כולנו יודעים מה זה סטייק של קילו. אבל מאה משאיות?!
 2. מה זה הנתון הזה 100 עד 125? בסופו של דבר, ברנאר אנרי לוי לא ישב בעצמו וספר, זה נתון שבא ממקור כלשהו. יש ארבע דרכים לדעת לכמה משאיות ישראל מאפשרת לעבור ביום: או שהנתון מגיע מגורם מוסמך מישראל, או שהנתון מגיע מגורם מוסמך מעזה, או שהנתון מגיע ממשקיף צד ג' שדגם כמה ימים ועשה אקטרפולציה, או שזה סתם נתון שמישהו המציא. קשה לי להאמין שגורם רישמי בישראל או בעזה שיודע כמה משאיות נכנסות לעזה מידי יום מרשה לעצמו לטעות ברבע, זה סדר גודל לא סביר לחלוטין בהתחשב באופי האבסולוטי של שלטון החמאס, ובאופי הפניקניסטי של הממשל הישראלי. עוד יותר קשה לי להאמין שברנאר אנרי לוי סתם המציא מספר. לכן, האפשרות האחרונה שנשארה היא שמדובר במישהו שישב וספר כמה משאיות נכנסות בכמה ימים אקראיים, ומזה הוא הסיק לגבי כל השנה. אני מקווה שלא צריך להסביר למה חייבים להבין איך בדיוק הוא ספר, באיזה ימים כן ובאיזה ימים לא, מתי הוא ספר, ואיך הוא הגיע למספר הזה.

אז, כמו כל אדם סביר, הלכתי לחפש בגוגל. את הנתון הזה לא מצאתי בשום מקום, לא בעברית ולא באנגלית. לא בגוגל ולא בבינג (שום מקום מלבד המאמר של ברנאר אנרי לוי וכמה טוקבקים שלא פירטו יותר מידי). מה שכן מצאתי זה את הדו"ח של אמנסטי על עופרת יצוקה. מתוך הדו"ח:

"בחודש נומבר 2008 נכנסו לרצועת עזה בממוצע 23 משאיות אספקה ביום, פחות מ-5% מן הממוצע היומי בחודש מאי 2007."

(אגב, סדר גודל של המספרים 122 ו-127 מופיע שם, אבל הוא מתייחס לחודשים ספציפיים, האם זה המקור?).

זה מעניין, כי אם בנובמבר 2008 נכנסו 23 משאיות, שהם פחות מ5% ממה שנכנס במאי 2008, אז במאי 2008 נכנסו יותר מ-460 משאיות. ז"א שבין 2008 ל-2010 מספר המשאיות ירד ביותר מ-72%. אבל, זה לא מפסיק שם, גם בצלם ספרו משאיות ביום.

"לפי נתוני UNSCO (משרד השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון), היה מספרן הכולל של המשאיות שהוציאו סחורות מרצועת עזה ב2004- קטן בכ70%- בהשוואה לנתון המקביל לשנת 1998"

ז"א (בהנחה שמספר המשאיות לא עלה משמעותית בין 2004 ל-2008 ובהנחה שכל הנתונים למעלה נכונים), שמאז 1998 מספר המשאיות ביום ירד ביותר מ-90%. באותה תקופה, כדאי לזכור, אוכלוסיית עזה גדלה ביותר מ-50% (מ-1,054,173 ב-1998 ל-1,604,238 היום). או, במילים אחרות, על כל שני עזתים שחיו ב-1998, חיים היום שלושה, ועל כל 10 משאיות שקיבלו העזתים, היום הם מקבלים משאית אחת. ואם נקבל את ההנחה של ברנאר אנרי לוי שישראל מונעת רק "נשק ומוצרים הנחוצים לייצורו" נגיע למסקנה המתבקשת ש93% מהמשאיות שנכנסו לעזה ב-1998 הובילו נשק ומוצרים הנחוצים לייצורו.

מודעות פרסומת

11 Responses to מאה זה הרבה?

 1. יובל says:

  אני לא מסכים עם המסקנה ב-2. הקביעה "100 עד 125 משאיות" יכולה גם להתפרש כ-"אני לא יודע כמה בדיוק אבל איפשהו בין 100 ל-125" וגם כ-"ביום ראשון 100, ביום שני 105, ביום שלישי 125, ביום רביעי 110" וכו'. יכול להיות שהוא קיבל נתונים רשמיים מישראל / חמאס על מספר המשאיות שנכנסות כל יום, והמספר הזה נע בין 100 (בימים שחוני-משאיות) ל-125 (בימים עתירי-משאיות).

  • סמילי says:

   לא חשבתי על זה. בהתחשב בעובדה שיש ימים שישראל סוגרת את המעברים, אני לא חושב שיש משמעות לנתון הזה.

 2. עמיר says:

  יכולות להיות לפי דעתי מלא סיבות…
  אם אני לא טועה, שר החוץ (הבריון שמכה ילדים) אמר לפני כמה ימים שנכנסות מדי יום כאלפיים טונות של ציוד ביום.
  מצד שני, בכל מיני בלוגים מסתמן שנכנסים כמה מאות גרמים של מזון ביום, לא ברור מאילו סוגים.
  מצד שלישי, מדי כמה שבועות משתנה רשימת המוצרים המותרים להכנסה, והיא אינה מפורסמת, ומוצרים שמגיעים למעברים פשוט נדחים, אז הכמות בטח לא כל כך קבועה.
  השינוי בכמות המשאיות יכול לנבוע גם משינוי במודל המשאית – סמיטריילר מעבירה הרבה יותר ציוד מאשר משאית קטנה.

 3. ערןב says:

  הנתונים של אנרי-לוי נראים לי מתאימים לדו"ח של יהונתן דחוח-לוי, אשר מצטט מקורות שונים, בהם נתוני ממשלת חמאס. אשלח לך את הקובץ ותוכל לעדכן את הרשומה בהתאם, או לפרסם רשומת המשך.

 4. barashik says:

  כאן אפשר לראות את המעקב שמבצע הגוף האחראי לתיאום והסדרת סיוע הומניטרי:
  http://www.gazagateway.org/category/supplies/

  וגם את הדלק לצרכים תעשייתיים (לעומת פסיקת בג"ץ והצרכים שנקבעו ע"י הפלסטינים):
  http://www.gazagateway.org/industrial-fuel-entering-gaza/

  הנתונים של אנרי-לוי מתאימים גם לנתונים של הפלסטינים, במידה ואין העברת סחורות בשישי-שבת.

  אין שם נתונים מדוייקים על מעבר הסחורות לפני 2009 אלא רק אישור למידע שמצאת בעברית:
  http://www.gazagateway.org/goods-entering-gaza/
  כתוב שם, בין היתר, שב-2007 היה מותר לייבא (שיהיה ברור, הפלסטינים משלמים על ה"סיוע" הזה) 4000 סוגי פריטים, וכיום מותרים לייבוא 40 (לפני ההקלות האחרונות שלפני המשט) או כ-100 (אחרי, האתר לא עודכן אחריהן).

  • סמילי says:

   אתה צודק, אם מניחים שגם הם וגם ברנאר אנרי לוי צודקים, אז חייבים לקרוא את ברנאר אנרי לוי באופן שקרא אותו יובל. אבל אז המספר הזה (שמראש היה בעל משמעות מוגבלת) הופך להיות דמגוגיה צרופה.

 5. פינגבאק: זריקת מספרים בשירות תעשיית השקר « חיוך רציני

 6. פינגבאק: "העובדות אף פעם לא חשובות כשמדובר באובססיות" « חיוך רציני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: