עם חופשי בארצו


בשנים האחרונות נוצר בישראל נוהל מלחמה קבוע. זה מתחיל ברמזים של כל מיני גנרלים ופוליטיקאים ש"אפשר לעשות את זה", ש"הפעם זה יהיה שונה", ש"אין לנו מה להפסיד"… זה ממשיך בגל של גאווה לאומית אדירה, דגלים בכל מקום, שירי גאווה ברדיו… השלב הבא היא פריצת המלחמה עצמה, אמנם ההתחלה אף פעם לא חלקה (כמו שהובטח לנו בהתחלה) אבל הגנרלים והפוליטיקאים האחראיים מבטיחים לנו שהכל בשליטה… אחר כך מגיע שיא המלחמה, ניצחון באיזה קרב חסר חשיבות שמגביר את כמות הדגלים ברחוב לשיא חסר תקדים, הפוליטיקאים מבטיחים שאנחנו מעצמה עולמית, ביקורת נחשבת לבגידה, פקפוק נחשב לבלתי סביר… אחר כך מגיע הכשלון הבלתי נמנע, שוב מתברר שאנחנו לא מעצמה עולמית, הדגלים נעלמים ברגע… אחר כך מגיע הדכאון הלאומי ושעת "חשבון הנפש". "חשבון הנפש" הוא אף פעם לא חשבון נפש אמיתי, הישראלי הרי לא באמת יבדוק את עצמו, חשבון הנפש הוא למעשה סגירת חשבון אישי עם הגנרלים ו/או הפוליטיקאים שהיו אמורים להפוך אותנו למעצמה העולמית. גם אם כל מטרות המלחמה הושגו, גם אם הפוליטיקאי או הגנרל עצמו לא היה בין הרומזים להיותינו מעצמה עולמית… וככה נכנס לתפקיד הפוליטיקאי הבא, שצריך להחליט אם להיות גיבור לרגע ואז להזרק, או להזרק בלי להיות גיבור לרגע (היחיד שהצליח להמלט מהגורל הזה היה, כמובן, שרון, שהצליח גם לרמוז על היותינו מעצמה, גם להכשל, וגם להדביק את הכשלון על כל מי שהוא לא שרון).

ישראלי ששהה באנגליה בימים שבין פתיחת אליפות העולם להפסד מול גרמניה יכל לראות את כל התהליך הזה קורה בהאצה קדימה. הרמזים, הדגלים, הגאווה, ההצלחה הרגעית (מול סלובניה, מדינה עם פחות תושבים ממנצ'סטר) הכשלון והחשבון האישי. הדגלים נעלמו עוד באותו הלילה, אבל השאלה שנשארה באוויר היא, האם זה מה שנשאר מהרעיון הלאומי באירופה (אירופה כאן זה האיזור שהיה תחת השפעתו של הבישוף מרומא, לא היבשת הגיאוגראפית, ז"א לא כולל טורקיה, רוסיה וכו')? נצחון במשחק כדורגל?

הרי הלאומיות היא אידיאולוגיה פוליטית. וככל אידיאולוגיה פוליטית יש לה שאיפות בתחום הפוליטי. לא סתם אוסף של סמלים (דגלים, המנון, סמל לאומי…) חסרי חשיבות. הרעיות דיבר פעם על הלאום (העם) כעל יישות אורגנית. בהקבלה לתנועות ליברליות שדיברו על חירות האדם, דיברו תומכי הלאומיות על שיחרור הלאום. והלאום יכול להיות חופשי רק כשיש לו ריבונות על אדמתו. בדיוק על זה נכתב ההמנון הישראלי.

הריבונות היא היכולת של הלאום לקבל החלטות עצמאיות בלי תלות בהחלטות של לאומים אחרים. הגרמנים, למשל, לא יכולים לדבר על היותם ריבונים, הרי רק אתמול הם מימנו את ההחלטות של ממשלת יוון. גם שאר תושבי גוש היורו נמצאים באותה סירה. האנגלים וויתרו על הריבונות שלהם עוד במאה ה-18, ורק לאחרונה הם נפטרו משלטונו של ראש ממשלה סקוטי (ממשפחת המלוכה הגרמנית שלהם הם כנראה לא יפטרו כל כך מהר). קשה עד בלתי אפשר לראות בתנועות הלאומיות המודרניות בסקוטלנד, ספרד או בלגיה איזשהו רמז ללקיחת ריבונות מלאה של הלאום (משמע היפרדות מהאיחוד האירופי, נסיון לכיבוש שטחים שנלקחו, מניעת שותפות בשלטון מכל מי שאיננו בן הלאום…) למעשה מדובר בנסיון להגדיל את האוטונומיה התרבותית, לשנות איזה סמל חסר חשיבות או להפרד מעול כלכלי.

ונראה לי שבזמן שבאירופה, מקור הרעיון הוא הולך ונעלם, ומתחלף למעשה ברעיון אחר לגמרי, בזמן שבאירופה המלחמות הלאומיות הופכות להיות על מגרש הכדורגל, בפריפריה של אירופה הרעיון הזה רק הולך ומעמיק.

מודעות פרסומת

4 Responses to עם חופשי בארצו

 1. Nahum says:

  זו טעות, לדעתי, להגיד שלגרמנים אין ריבונות, בגלל שהם נתנו הלוואות ליוונים. אם כבר, אז אלה הם היוונים שבלקיחת ההלוואות ויתרו על חלק מהותי מאוד מהריבונות שלהם. ועדיין, הם יכולים תמיד להכריז שהם בעצם חופשים לעשות כרצונם ולא להחזיר את ההלוואות לגרמניה. כמובן שבמקרה כזה, קרוב לודאי שהם יאלצו להוכיח עד כמה הם רציניים בחשיבות הריבונות בעיניהם. כלומר, האם הם יהיו מוכנים להילחם בגרמנים במקרה הזה.
  פשוט, יש קשר בין גופים שונים שיכולים להיות ריבונים ולא ריבונים. ובמקרה הזה, נראה לי, גרמניה נותנת ההלוואה היא ריבונית ויוון לוקחת ההלוואה הייתה ריבונית עד אז. גרמניה תמיד יכולה להחליט החלטות חשובות לגבי החזר ההלוואה בעצמה ואילו יוון תלויה בגרמניה בהחלטות שלה לגבי החזר ההלוואה. למשל, אני מצליח לחשוב על עוד מדינה שחושבת שהיא ריבונית, מדינה מזרח תיכונית כלשהי, השקועה עד צוואר בהלוואות מבחוץ, ערבונות ושאר "מקטיני ריבונות" למיניהם. אבל נעזוב את זה בצד, ובלי שמות.
  אבל אני מסכים איתך לגבי הכדורגל. אולי מדובר בעוד אחד מאותם סימנים לאובדן רגשות לאומיים במדינות אירופה ובמיוחד בחברות ותיקות באיחוד. ככל שרעיון האיחוד ירקום עור וגידים כך הלאום האירופאי ילך וידעך. ונראה לי, שאם האיחוד האירופאי יחלש, הוא יתפרק למדינות לאום, מדינות שבהן הרגש הלאומי יהיה חזק במיוחד וטרי וחשוב. קשה לי לחשוב שמישהו מסוגל היום באנגליה לסחוף אחריו את המדינה למלחמה אמיתית, משהו יותר ממבצעים נגד מדינות בננה (או מאטה במקרה הזה) כמו בפוקלנד או מבצעים שבהם אנגליה היא שותפה קטנה כמו עירק ואפגניסטן.
  בכל מקרה, פוסט מעניין.

 2. סמילי says:

  ההלוואה שהגרמנים נתנו ליוונים לא דומה להלוואה שבנק הפועלים נותן לי או לך. זה לא שהיתה להם ברירה, זה לא שהם ישבו וחיפשו דרכים נוספות להרוויח כסף והחליטו ללכת לתחום האשראי הזול למדינות פושטות רגל. כשאתה עושה משהו בלי ברירה, אתה מאבד את החירות שלך.

  יש הבדל, לדעתי, בין מי שתלוי באחרים בגלל ההחלטות שהוא קיבל למי שתלוי באחרים בגלל החלטות שהם קיבלו. היוונים תלויים בגרמנים בגלל הניהול הכלכלי הכושל שלהם (=היוונים), הגמרנים שילמו ליוונים בגלל הניהול הכלכלי הכושל שלהם (=היוונים).

 3. Nahum says:

  למיטב הבנתי מה שהניע את הגרמנים המלווים היה רק תאוות בצע. איך הם לא גוזרים מזה קופון, אם כל הלוואה שכזאת חוזרת לפחות עם ריבית. ומדינת גרמניה גוזרת קופון בצורת עוד מדינה חלשה שהופכת להיות תלויה בה.

  אני מסכים איתך לגבי ההבדל. אני פשוט לא מסכים שמלווה הופך לתלוי בלווה. חופש הפעולה של המלווה גדול יותר מדי מכדי להציג אותו כך. לכל היותר (וזאת אפשרות לא סבירה) גרמניה לא תקבל את מלוא הסכום חזרה, כלומר את מלוא הריבית שהיא קיוותה לקבל. לכל היותר המלווה מאבד את הכסף (וזאת פעם אחת בלבד, כי בפעם הבאה הוא לא ילווה, בטח שלא באותם התנאים). אבדה כואבת, אולי, אבל לא אבדה של חירות. מי שמאבד את חירותו הוא הלווה כל עוד הוא לא החזיר את מלוא הסכום למלווה. בעיני זוהי פעולה מסוג הפעולות שגורמות לעושה אותן לאבד את חירותו. למזלנו, אנחנו חיים בתקופה בה איבוד החירות מלידה איננו נפוץ כפי שהוא היה בעבר. כלומר ישנן פעולות שהופכות אנשים חופשיים לתלויים בחסדי אחרים. פעולה כזאת, לדעתי, היא הלוואה כאשר הלווה מאבד את חירותו לנותן ההלוואה. עניינה אותי הזווית הזאת של הדיון שעלתה מהפוסט שלך ושלגביה לא הסכמתי.

 4. סמילי says:

  אני חושב שפספסת משהו. הסיבה שיוון הגיעה למצנ אליו היא הגיעה היא בגלל שמבחינה כלכלית כבר לא היה כדאי להלוות להם. לכן הם לא יכלו ללכת לשוק הפרטי או לסין. הסיבה שגרמניה נתנה להם כסף היא לא בגלל הריבית. יש לווים בטוחים ורווחיים יותר. אלא בגלל שאם הם לא היו נותנים את הכסף המטבע שלהם היה נפגע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: