רק שלא נגלה גמישות


על חוג תגר כתב פעם יוסי ורטר:

"זהו החוג הוותיק ביותר בליכוד, הנחשב ביותר, השורשי ביותר, האידיאולוגי ביותר. במלה "אידיאולוגי" אין הכוונה לאגף השמאלי בליכוד. תגר הוא בקצה השני. מימינו רק הקיר (או חטיבת מנהיגות יהודית של הפייגלינים, אבל אנשיה אינם באמת אנשי ליכוד).

ראשי תגר נמנים עם מייסדי הליכוד, שמרנים שבשמרנים, ימניים שבימניים. את מכסת הפשרות שלהם הם מיצו בוועידת קמפ דייוויד של מנחם בגין ואנואר סאדאת. זוהי המשפחה הלוחמת במיטבה; הם חולמים על בגין, מתגעגעים ליצחק שמיר, אבל אוהבים את נתניהו. הם אלה שנעמדים דום בישיבות המרכז ושרים בגרון חנוק את המנון בית"ר, כי רק הם מכירים את המלים על בוריין ומאמינים בהן – כפי שהם מאמינים לתורת נתניהו, לספריו ולהרצאותיו נגד מדינה פלסטינית."

וכן כנראה שלא קל לראש ממשלה מהליכוד שמקפיא את הבניה בשטחים, שמכריז על רצונו בהקמת מדינה פלסטינית, ושמקיים משא ומתן עם נציגי הראשות על הקמת מדינה כזאת להפגש עם ראשי החוג. איכשהו הוא צריך להרגיע אותם, לתת להם להבין שכל הדיבורים האלה הם רק על מנת להרגיע את נשיא ארצות הברית, את חברי הקואליציה משמאל ואת התקשורת, להסביר להם שגם במהלך הקדנציה שלו לא תוקם מדינה פלסטינית. במקרה של נתניהו הפיתרון היה פשוט:

"אם היינו מגלים גמישות ההסכם היה נחתם מזמן".

זהו, רק להזכיר להם את העובדות, לא הוא יגלה גמישות, גמישות זה לשמאלנים, הוא ידבר וידבר, אבל הסכם לא יחתם. לא בקדנציה שלו…

בעצם, בעצם זה לא היה נתניהו, והחוג לא היה חוג תגר. אלה דבריו של מחמוד עבאס בפני חברי הכנסת של חד"ש. מה שווים כל הדיבורים על נכונות לשלום כשברור שההנהגה הנוכחית של הפלשתינאים לא תחתום על שום הסכם מלבד הסכם כניעה? וכמה חד"ש היא באמת מפלגת שלום עם חבריה ממקמים את עצמם כמקבילים של חוג תגר? כנראה שנשאר רק לקוות שאת עבאס יחליף מנהיג שמבין את חשיבותה של הגמישות, שבתקופה שתעבור עד אז לא יהרגו יותר מידי יהודים וערבים.

מודעות פרסומת

7 Responses to רק שלא נגלה גמישות

 1. יובל says:

  קצת בן דרור ימיני מצידך: אתה בוחר לצטט מכותרת הכתבה, בעוד שהציטוט בגוף הכתבה הוא שונה. גם לא הבנתי בדיוק מה אתה מנסה להגיד אבל זה כבר פחות משנה.

 2. יובל says:

  הנה, ב-ynet הציטוט הוא "לוּ היינו מוותרים על העקרונות, היינו חותמים על הסכם לפני שנים רבות".

  • סמילי says:

   אני מניח שההבדל בין הציטוטים נובע מזה ש(אני מניח) המקור היה בערבית. בכל מקרה, לעניינינו, שלושת התרגומים-נוסחים זהים. בשלושתם מצהיר עבאס בגאווה לא ברורה שאפשר היה לחתום על הסכם לפני שנים רבות, ושמי שמנע את החתימה היא ההנהגה הפלשתינאית.

   מה אני מנסה להגיד? שאם נתניהו היה אומר דבר דומה הארץ היה קורע אותו לגזרים, וחד"ש היו מכריזים עליו כעל אוייב השלום.

   • יובל says:

    עבאס אמר שאם הפלסטינים היו "מוותרים על העקרונות שלהם" אז היה הסכם, ובאופן כללי ברור לי שלו הפלסטינים היו מוכנים לעבור כולם לירדן, לוותר על זכות השיבה ולהסכים לשיר כל בוקר את "התקווה" אז גם כצ'לה וחוג תגר היה חותם איתם על הסכם. באופן דומה, אם הישראלים היו מסכימים לפנות את כל ההתנחלויות, להכיר בזכות השיבה ולפנות גם בתים ושטחים שהיו של פלסטינים בתוך הקו הירוק, לשנות את ההמנון לבילאדי-בילאדי ולצום ברמאדאן אז הפלסטינים היו חותמים על הסכם. בסך הכל לכל צד יש עקרונות שהוא לא מסכים לוותר עליהם. יש לך ביקורת על מהות העקרונות, לא על קיומם. אני לא מבין מה החדשות הגדולות כאן.

   • יובל says:

    וגם לגבי חד"ש אני לא בטוח שאני מבין את הנקודה שלך. אני לא חושב שחד"ש מעולם התיימרו להגיד כאילו יש סימטריה בין ישראל לפלסטינים ובין נתניהו לבין עבאס. באופן כללי אני לא חושב ש-"הסכם" זו המטרה שאנחנו אמורים לחתור אליה.
    אבל על זה אני חושב שכבר התווכחנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: