ארץ ישראל נקנית במיצובישי


כמה נקודות על הפילוג במפלגת העבודה:

1. זאת לא הפעם הראשונה שחברי פרלמנט בישראל מוכרים את המנדט שלהם תמורת טובות הנאה. עשו את זה גולדפרב, שרון, קהלני וגור. ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מהצביעות של מי שתקפו את רבין על ההסכם עם סיעת יעוד, וסותמים את פיותיהם כשנתניהו משחד את חברי מפלגת העבודה. מה שעשו נתניהו וברק הוא חוקי, אבל מסריח, וכל אדם שישים פתק לרשימה שאחד מהשותפים (הרבים) לתרגיל הזה מועמד בה,  בוחר לוותר על כל דרישה אתית מנציגיו. אי אפשר להמשיך לשחק במשחק הדו פרצופי הזה, אם זה לא לגיטימי לקנות חברי כנסת, אז יש לבקר את כל מי שעוסק בזה, אם זה לגיטימי, אז אין מה להתפלא שגם חברי הכנסת שלכם עומדים למכירה.

2. ברק הוא אחד הפוליטיקאים החכמים ביותר בישראל. לא צריך להיות גאון בשביל להבין שההחלטה הזאת איפסה את כל הסיכויים שהיו לו אי פעם להיות ראש ממשלה. הבחירה שלו לעשות את זה מעידה, לדעתי, שהוא הבין שגם בלי זה אין לו סיכוי. בעצם אני מעריך שברק הבין שלא רק שהוא לא יהיה ראש ממשלה, אלא גם שתפקיד שר הביטחון לא ישאר הרבה זמן בכיס שלו. עכשיו ברק עומד בראש סיעה של חמש חברי כנסת (גם נראה לי שאחד מהם עוד מעט יפרוש), אבל הכנסת אף פעם לא עניינה אותו כל כך, מצד שני, בממשלה, ברק עכשיו חופשי לעשות את מה שהוא רוצה. נתניהו כבר לא יפטר אותו. קשה להאמין שהוא ירוץ בבחירות הקרובות (לפחות כרגע אין לו ממש כח אלקטורלי, ועם כל הכבוד ל"עצמאות", היא לא תקבל מספיק מנדטים על מנת למנות שר ביטחון בשום ממשלה עתידית). נראה שזאת הקדנציה האחרונה של ברק בפוליטיקה. עכשיו יש לנו שר ביטחון שלא מפחד לא מראש הממשלה, לא מהציבור וכנראה שגם יושר אישי היא תכונה קצת חסרה אצלו. מעניין מה יצמח מזה.

3. "עצמאות" – ככה הם קראו לסיעה שלהם. בחיי. אלמלא הייתי יודע שחברי הכנסת בוחרים את שמות הסיעות שלהם הייתי מנחש שזה איזה סאטיריקן חסר לב. לסיעה שנוטה להתפצל נקרא "ליכוד", לסיעה של בטלנים נקרא "עבודה", לסיעה של זקנים נקרא "מרץ", לסיעה הכי ישנה נקרא "חדש", לסיעה שרוצה להרוג נקרא "תחיה", לסיעה חסרת עתיד נקרא "יעוד"…

4. אחרי הפיצול למפלגות שנולגו מהמערך (העבודה ומר"צ) יש 11 חברי כנסת ולמפלגות שנולדו מהליכוד יש 60 חברי כנסת. ב-84 (לפני ממשלת האחדות) היו למערך 44 ולליכוד 41. מבחינה מדינית הליכוד פשט את הרגל, שלושת מנהיגיו (נתניהו, ליברמן וליבני) תומכים בגלוי בסיום הכיבוש ובהקמת מדינה פלשתינאית עצמאית, ונמצאים היום שמאלה בהרבה מהמקום בו היה המערך בזמנו. מצד שני, הסברים שפעם היו משותפים למערך ולליכוד: דמוקרטיה, כללי משחק הוגנים, או יושר ציבורי הולכים ונעלמים להם, והפוליטיקה הישראלית הופכת להיות מרכז ליכוד אחד גדול.

5. נראה שהמפץ הגדול לא הסתיים, אנחנו הולכים לראות עוד ועוד פוליטיקיאם מחליפים סיעה ודעה תמורת קידום או תמורת תפקיד. את המשחק הציני הזה צריך להפסיק כי הוא על חשבוננו והוא פוגע ביכולת שלנו לבחור נציגים ראויים, והיחידים שיכולים להפסיק אותו הם אנחנו. לא בעזרת עוד חוק אנטי כלנטריזם מיותר שסתם מעמיד קשיים בפני פוליטיקאי שרוצה להתפצל מסיבות אידיאולוגיות מוצדקות ומצד שני רק מעלה את המחיר של פוליטיקאי שמוכר את המנדט שלו, מה שצריך זה ציבור שמפסיק לתמוך בפוליטיקאים שעוסקים בסחר במנדטים. שינית את דעתך, תתפטר ולך לבוחר לקבל מנדט חדש.

מודעות פרסומת

One Response to ארץ ישראל נקנית במיצובישי

  1. Aryeh says:

    3. ציפי לבני רצתה לקרוא למפלגה החדשה שזה עתה התפצלה מהליכוד "אחריות לאומית". אדלר עצר את זה והציע את "קדימה".

    וחוץ מזה מאוד אהבתי את התובנות של סעיפי 2 ו-4. אני עדיין לא הייתי קובר את הקריירה של ברק, אבל אני מודע לזה שאני כנראה אחד האחרונים (ברבים, כי אני סופר גם את ברק עצמו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: