למען מולך המדתיות?


"התקיפה היא מידתית אם התועלת הצומחת מהשגת המטרה הצבאית הראויה שקולה כנגד הנזק הנגרם לאזרחים תמימים הנפגעים ממנה" (הסבר למה רוצחיו של שחאדה לא צריכים לעמוד לדין, מתוך הדו"ח של הועדה לבדיקת החיסול).

אתמול כנראה נולד בסורוקה תינוק. אני לא באמת יודע את זה אבל אם ב-2009 נולדו שם מעל 12,000 תינוקות, שזה בממוצע יותר מ-30 תינוקות ביום, אז די סביר שאתמול נולד שם תינוק. אני לא יודע מיהוא או איך קוראים לו, אבל בהתחשב בעובדה שעל כל 100 בנות נולדים 104 בנים, סביר שהוא בן. שם המשפחה הנפוץ בישראל הוא כהן, והשם הפרטי הנפוץ לבנים הוא נעם, אז נקרא לתינוק שלנו נעם כהן. זה בסדר, אין צורך להתרגל לשם, משום שאת נועם כהן צריך להרוג עוד היום.

אם לא נהרוג את נועם כהן אנחנו מעמידיםבני אדם רבים בפני סכנת חיים ברורה:

ראשית כל, נועם כהן יכול לגדול ולהפוך לרוצח. אמנם מדובר בסיכוי נמוך, ב-2008 נפתחו בישראל 175 תיקי רצח, כך שאם נניח שמדובר בשנה ממוצעת, אז מספר החיים הממוצע שנעם כהן ירצוח הוא במהלך חייו (נגיד, 70 שנה) הוא 163 (מליוניות בני אדם).

אבל זה ל נגמר כאן, נעם כהן יכול לגרום לתאונת דרכים קטלנית. ב-2009 נהרגו 348 בני אדם בתאונות דרכים בישראל. עכשיו הסיכוי עלה ל-480 מליוניות בן אדם.

ולא, זה לא הסוף. נעם כהן עלול לעבוד בדובק או במקום אחר בתעשיית הטבק. אם בישראל מתים מידי שנה 10,000 איש מנזקי עישון אז עברנו ל9 אלפיות של בן אדם.

טוב, המדתיות מחייבת אותנו לבדות את מידת הנזק בחייו של נועם כהן מול מידת הנזק ממותו, ובנינתיים לא נראה שאני מתקרב לאותו סדרי גודל… אבל, נועם כהן עלול להתרבות! מספר הילדים הממוצע למשפחה בישראל הוא 2.4 בגלל שלא בטוח שהוא יספיק להקים משפחה (כזכור, הוא עלול לממש את יעודו הרצחני עוד לפני זה) אז ניקח 2. תוך דור 11 דורות יהיו לנו 100 נועמים קטנים ורצחניים. תוך 20 דורות הם יהיו חצי מליון (כן, אני מוריד קצת תוך כדי התחשבות בעובדה שהם יכולים להתרבות בין עצמם). תוך 25 דורות הם יהיו יותר מעשרה מליון, עכשיו גם חוק המספרים הגדולים נכנס לפעולה, ופתאום ה-9 אלפיות בם אדם הפכו להיות מעל למאה אלף בני אדם, והסיכוי הפך להיות ודאי למדי!

רגע אחד, תגידו לי, אבל נועם יכול לגדול ולהציל חיים, הוא יכול להיות רופא, כבאי, אופה או פרמדיק. אבל למעשה זאת הבעיה החמורה, אם תוחלת הנזק של אדם אחד היא חיובית, אז אדם אחד שהציל עשר בני אדם אחרים בעצם הגדיל את תוחלת ההרג. ז"א, נעם כהן יכול להפוך להיות רופא, להציל את חייה של נעה (בחיי נעם הוא השם הפופולרי לבנים ונעה לבנות) לוי, כבאית, שבתורה תציל את חייו של איתי מזרחי שיוליד ילדה, שתוליד ילד, שיוליד ילדה, שתהפך להיות פול פוט הישראלי. עכשיו 10 המליונים הופכים להיות ל-15 מליונים.

ולכן יש להרוג את נועם כהן.

4 Responses to למען מולך המדתיות?

 1. ספקניסטן says:

  טיעון חלש, דבר חזק

  • סמילי says:

   יש לך נימוק?

   • Moshes says:

    אתה משווה תינוק למנהיג צבאי של אירגון טרור שאחראי לרציחתם של מאות אזרחים. אני חושש שהמילה ״מידתיות״ זרה לסוג כזה של לוגיקה. לקרוא לחיילים שהרגו אותו ״רוצחים״ אבל לא לקרוא לשחאדה עצמו רוצח רומז על כך שישנו חוסר צדק בסיסי בדרך שבה בחרת להציג את הטיעון שלך.

    • סמילי says:

     בוודאי שאני קורא לו רוצח.

     העובדה שהוא רוצח אומרת שראוי להעמיד אותו למשפט ואם הוא יורשע להכניס אותו לכלא, לא לרצוח אותו. אם אתה חושב שהטיעון שלי הוא "שחאדה הוא לא רוצח ולכן לא צריך לרצוח אותו" אז אחד מאיתנו לא הבין את מה שכתבתי… סביר להניח שזה אתה. אולי במקום סתם לקבוע שמדובר ב"טיעון חלש" תנסה להתמודד איתו (בשביל זה אולי כדאי שתנסה להבין אותו ולא להחליף אותו בטיעון קש)?

     אם משהו לא מובן, אתה מוזמן לשאול שאלות. סתם לקרוא לטיעון "טיעון חלש" בלי לנמק זה לא שאלה, זאת גסות רוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: