העיוורים שרואים צבועים


רפי ישראלי טוען שהעולם גינה את ישראל על רציחתו של יאסין בזמן שהוא לא גינה את ארה"ב על הריגתו של בין-לאדן מעידה צבוע. ישראלי לא לבד, גם שביט וכספית מעלים טעות דומות. מדובר, כמובן, בשטות גמורה. האמריקאים לא שלחו מטוס עם להפציץ את בין-לאדן ושכניו, הם שלחו יחידה מובחרת על מנת לעצור את בין-לאדן. במהלך הפשיטה ניתנה לבין-לאדן האפשרות להכנע. שתיים מנשותיו ושישה מילדיו נעצרו.  בין-לאדן עצמו עשה את הטעות שעלתה בחייו, נלחם במקום להכנע, ומצא את מותו. (האשמות דומות, וטפשיות אף יותר, אפשר היה לשמוע אחרי שצאצאיו של קדאפי מצאו את מותם בפעולה מלחמתית)

זה לא שהאמריקאים עצובים במיוחד על מותו של בין-לאדן, גם אף אחד בישראל לא היה עצוב במיוחד על מותו של יאסין, אבל ההבדל בין נסיון מעצר שכשל לבין נסיון רצח שצלח הוא הבדל מהותי, וכל העמדת פנים שמדובר באותו דבר או במשהו דומה מעידה על עיוורון חמור. הרי אף אחד לא היה מקבל כסביר נסיון של המשטרה לחסל את אחד מראשי הפשע המאורגן, ובכל זאת, סביר שמעטים היו בוכים אם אחד מהם היה מוצא את מותו בעקבות נסיון מעצר כושל.

התפיסה של זכויות האדם כרעיון גלובלי, שלכל אדם יש זכויות מעצם היותו אדם, מיום לידתו עד יום מותו, ושאת הזכויות האלה אי אפשר לשלול ללא משפט הוגן ואישי שבו לנאשם יש זכות להתגונן בפני מאשימיו קיימת בהצהרת העצמאות האמריקאית, והיא התפיסה שמוליכה את ההתקפה על מדיניות החיסולים שמנהלת ישראל בשטחים. אין בתפיסה הזאת שום דבר ששולל נסיון למעצרם של חשודים. אין שום צביעות בביקורת על ישראל.

ובכל זאת, למה אנחנו(הישראלים) מוכנים להכיל את הכללים האלה על אנשים מסויימים ולא על אנשים אחרים? למה הישראלים אף פעם לא ישלחו מטוס להפציץ רוצח ישראלי ולא יהססו לפני שישלחו מטוס להפציץ רוצח פלשתינאי על שכניו? ברור שמעשי הרוצחים לא גורמים לשינוי הזה, כבר היו כמה וכמה מעשי טרור שבוצעו על ידי משפחות הפשע הישראליות. האם יכול להיות שאנחנו כבר לא מייחסים אנושיות לפלשתינאים? האם זה (חוסר האנושיות) חל רק על פלשתינאים?

14 Responses to העיוורים שרואים צבועים

 1. מיכאל says:

  ?ומאיפה אדוני יודע שלבן-לאדן ניתנה אפשרות להיעצר? על "מעצרו" של יאיר שטרן שמעת פעם

  • סמילי says:

   מאיפה? מההודאה לעיתונות של נשיא ארצות הברית (וגם אם מדובר בהודעה שקרית, והרי בסופו של דבר לא אני ולא אתה היינו שם והידע שלנו מסתמך רק על ההודעות לעיתנות וניחושים, לעצם הטענה שלי זה בכלל לא משנה, עצם העובדה שנשיא ארצות הברית בחר לשקר מוכיחה שהוא מבין שיש לו סיבה לשקר…). שמעתי על רציחתו של אברהם שטרן, זה בכל זאת חדשות קצת ישנות…

 2. מיכאל says:

  ובכן, בהתחלה גם הודיעו שהיה חמוש, ולאחר מכן שינו את ההודעה. אני באופן אישי קצת סקפטי. החדשות על יאיר שטרן קצת ישנות, אבל הן דוגמה לגרסה ממלכתי שקרית (של הבריטים במקרה זה) לרצח במסווה של ניסיון מעצר.
  באופן כללי – לבסס את כל התיזה שלך על בסיס שכזה זה די רעוע, כבר היו מספר מקרים שבהם האמריקאים לא היססו לירות באזרחים כאשר חשבו שיש עליהם איום (למשל ההפצצה של חתונה באפגניסטן עקב יריות שמחה באויר שהיו יחסית קרובות למסוק אמריקאי). וגם מחנות המעצר והחקירות שלהם לא ממש מספקים דוגמה לקיום אמנות בינלאומיות.
  אני חושב שהמציאות קצת פחות צודקת ויותר קשה – מה שמותר לאמריקאים (ולרוסים, ולסינים) לא מותר למדינה קטנה ותלויה בזרים כמו ישראל.

  • סמילי says:

   זה לא ממש משנה. גם אם ההודעה שקרית, עצם העובדה שהם משקרים מעידה שהם מבינים שרצח הוא דבר פסול.

   התזה שלי לא מבוססת על מה שקרה לבין-לאדן אלה על מה שהאמריקאים אמרו שקרה לבין-לאדן. את זה שמעתי במו אזני, ככה שקשה לי לחשוב על בסיס יציב יותר.

   על הרוסים והסינים לא חסרה ביקורת בין לאומית, טענת הצביעות (יפי הנפש האלה מבקרים את ישראל ולא את ארה"ב) אותה באתי להפריך לא קיימת לגבי רוסיה וסין. לגבי ארצות הברית ובין-לאדן אני חושב שהפרכתי אותה. זה לא קשור לגודל של המדינה או לתלות שלה בזרים, ישראל משתינה בקשת מהמקפצה על הערכים של כל מי שמאמין בזכויות אדם ובו בזמן מתיימרת לייצג את אותם ערכים ממש, רוסיה וסין לא מתיימרות לייצג אותן, וארצות הברית, אם היא משתינה עליהם, היא לפחות עושה את זה בתוך המים.

 3. סמילי says:

  אם מותר לי לצטט: "They didn’t say why they suspected it was a U.S. strike."

 4. סמילי says:

  אני לא חושב שאתה צודק ("האירוע בהחלט מצטייר כחיסול/רצח" קצת סותר את "מחשש שהוא יפתח לעברם באש ירו בו החיילים"), אבל, כאמור, גם אם יתברר שזה היה רצח זה עדיין לא יסתור את הטענה שלי, לכן לא כל כך ברור לי למה אתה מתעקש להמשיך בקו של מיכאל.

  • ערןב says:

   ובכל זאת, רק כדי להשלים את התמונה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4103130,00.html

   "לוחם נוסף נכנס לחדר וכיוון את נשקו לעבר בן-לאדן שלא היה חמוש. "מעולם לא הייתה שאלה האם לתפוס אותו, לא הייתה זו החלטה של השנייה האחרונה", אמר קצין המבצעים המיוחדים ל"ניו יורקר". זאת, בניגוד לגישה המוצהרת של הממשל שטען שלו היה מנהיג אל-קאעידה נכנע לאלתר, הוא היה נעצר.

   סימון הלייזר של כוונת הנשק הופיע על חזהו של בן-לאדן ואריה הים לחץ על ההדק.

   כשנפל ירה הלוחם צרור נוסף בראשו, מעל עינו השמאלית. "למען האל והמדינה – ג'רונימו, ג'רונימו, ג'רונימו", קרא החייל בקשר את הסיסמה שבישרה על הצלחת המבצע. "

   • סמילי says:

    המקור:
    "A second SEAL stepped into the room and trained the infrared laser of his M4 on bin Laden’s chest. The Al Qaeda chief, who was wearing a tan shalwar kameez and a prayer cap on his head, froze; he was unarmed. “There was never any question of detaining or capturing him—it wasn’t a split-second decision. No one wanted detainees,” the special-operations officer told me. (The Administration maintains that had bin Laden immediately surrendered he could have been taken alive.)"
    אני לא בטוח שהתרגום מבהיר את ההסתייגות בצורה מדוייקת (מבחינת הזמנים).

 5. ערןב says:

  האמריקאים שלחו מטוס כדי לחסל את אליאס קשמירי (ושכניו? שמונה אנשים נוספים נהרגו): http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4078101,00.html

  • סמילי says:

   לא הצלחתי להבין מה קרה שם, ומי האנשים הנוספים שנהרגו. למיטב הבנתי, מדובר היה בפגישה של לוחמים חמושים בשטח פתוח באיזור קרבות, אבל עצם העובדה שאין הודעה רישמית של האמריקאים מעידה על משהו (לדעתי, על ההבדל בין מי שמשתין מהמקפצה למי שמשתין בבריכה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: