זכרון קצר?


ב-2007 ראש הממשלה היא אהוד אולמרט ושר המשפטים שלו היה דניאל פרידמן. אז, כמו היום, היה מאבק בין הימין לבית המשפט. אז, להבדיל מהיום, קדימה התגייסה לצד הימני של המאבק. אחד מהצעות החקיקה של גרוניס, תיקון 45 של חוק בתי המשפט. התיקון כלל שלוש שינויים, הגבלת כהונתם של נשיאי בית המשפט לשבע שנים (במקום כהונה בלתי מוגבלת), הגדלת זמן המינוי לשבע שנים (במקום ארבע), ומניעה בחוק של מינוי אדם לתקופה של פחות משלוש שנים. הצעת החוק הובאה לקריאה ראשונה בכנסת במאי, והנימוק של פרידמן לסעיף האחרון היה:

"בדרך זו הוא מבטיח שלא יהיו חילופים מהירים אך ורק לצורך הענקת תואר או הבטחת פנסיה. אדם שממנים אותו לתפקיד – אין מקום לחילופים מהירים כל כמה חודשים; אדם שמתמנה לתפקיד כזה צריך להיות מסוגל לכהן בו תקופה של שלוש שנים לפחות."

חברי הכנסת אינם טיפשים וכבר בדיון הזה העיר חבר הכנסת זאב:

"אני חושב שההצעה להטיל מגבלה על מינוי לכהונת נשיא וסגן נשיא של בית-משפט, לגבי שופט שלא יוכל לכהן בתפקיד במשך שלוש שנים לפחות – המשמעות היא שאם שופט כיהן כשופט עד גיל ‎67, והיה שופט טוב, מוצלח ביותר, משום שהוא בגיל ‎67 ויש לו עוד שלוש שנים לכהן, הוא לא יכול להיות נשיא בית-המשפט גם אם היה סגן נשיא. אני מדבר על נשיא בית-משפט מחוזי. לא צריך ללכת לקיצוניות בעניין הזה, משום "והדרת פני זקן". אם הוא באמת מוצלח וראוי, אני חושב שזו פגיעה קשה לשים צעיר ממנו רק משום שהוא שלוש שנים לפני גיל הפרישה. אדוני השר, אני חושב שכדאי לתת את הדעת על העניין הזה ולשקול את זה שוב."

ההצעה הגיעה לועדה, וחודשיים אחר כך בלי יותר מידי שינויים משם עברה לקריאה שניה ושלישית בכנסת. שוב אותה בצעה ממש, הפעם חבר הכנסת זאב לא אמר כלום, אבל חבר הכנסת כהן העלה שוב את אותה בעיה:

"מה בעצם עמד ברקע העניין? ממש נעשה מחקר, אני מבין מפי רבותי המלומדים, ומצאו ששופטים לאחר שבע שנים מתבלים. והם ממש מתקלקלים ומקלקלים את מערכת המשפט. ומצאו, שאם נותרו לאדם פחות משלוש שנים להתמנות לתפקיד, הרי הוא ממש בערוב ימיו. הוא גמר. הוא נגמר. אני רוצה להגיד לכם שהגישה הזאת, אפילו לזיקנה, היא בזויה. זיקנה איננה תמיד – לא זיקנה, וגם לא בגרות – אינה באה לבזות את חייו של האדם. לעתים קרובות שופטים מגיעים לשיאם דווקא לאחר כמה שנים."

ענה לו חבר הכנסת רותם:

"לכן, רבותי, החוק הזה הוא חוק ראוי. הוא חוק טכני. אל תעשו ממנו קרדום לחפור בו כדי להילחם בשר המשפטים ולהצדיק את מערכת המשפט, שאם היא לא תוגבל על-ידינו היא תאבד את עצמה לדעת. תודה, אדוני."

החוק, אגב, עבר עם 49 תומכים ו-5 מתנגדים. שום הסתייגות לא קיבלה יותר מ-20 תומכים, והיום הוא חלק מספר החוקים שלנו. ארבע שנים עברו, רן כהן כבר לא חבר כנסת, אבל חבר הכנסת רותם עדיין חבר כנסת. והיום כשיש חברי כנסת שמנסים למחוק את החוק הראוי הזהאפשר היה לצפות מחבר הכנסת רותם להלחם בהם ולהאבק על מנת לשמור עליו. במקום זה משום מה אנחנו מוצאים את חבר הכנסת רותם נלחם נגד אותו "חוק ראוי".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: