יש צבא מקצועי בישראל?


"בדיון הציבורי על גיוס החרדים ופסילת חוק טל מוזכרות לעתים קרובות תוכניות שח"ר (שילוב חרדים) שמפעיל צה"ל כמופת לקליטת חרדים בצבא ולהכשרתם לקראת השתלבות בשוק העבודה האזרחי לאחר מכן. בשנים האחרונות אכן קיבלו מסלולי השח"ר תנופה מסוימת שהניבה תוצאות חיוביות ראשונות… לא רק שקליטת הצעירים הדתיים באה על חשבונם של החרדים, שהמדינה מצהירה כי היא מעוניינת לשלבם, אלא שמדובר בהשקעה כספית גדולה במיוחד… במסלול שח"ר מתגייסים לצבא חרדים בני 22-26 לתקופה של כשנה וחצי… בתקופה הראשונה של השירות הם לומדים מתמטיקה ואנגלית, להשלמת פערים בתחומים שלא למדו בישיבות החרדיות, ואחר כך עוברים קורסים, רובם במקצועות הטכנולוגיים… צה"ל משבץ אותם במגוון רחב יחסית של תפקידים בחילות שונים, ובהם חיל האוויר, חיל הים, אגף המודיעין, אגף התקשוב, אגף הטכנולוגיה ופיקוד העורף… החרדים מקבלים הכשרה במקצועות מבוקשים שמאפשרים אחר כך פרנסה בכבוד וקליטה בשוק העבודה. צה"ל מקבל עוד חיילים (חוות הדעת על רמתם המקצועית והמוטיבציה של החיילים החרדים שנקלטו במסלול טובות מאוד), והמדינה מגדילה הן את מספר המתגייסים והן את מספר העובדים. עבור הצבא, מדובר ביתרון נוסף: החיילים החרדים נקלטים כ"על-תקניים", במימון נוסף וישיר שמעניק משרד האוצר… מקצוע מבוקש באזרחות, סיוע כלכלי נרחב לחיילים בעלי משפחות… במקרה של אמ"ן מדובר בהכשרה יוקרתית ומשתלמת במיוחד, היו חרדים רבים שביקשו להשתלב בה וחלקם נדחו מחוסר מקום… חייל חרדי המשרת בתוכנית עולה למדינה בממוצע כ-130 אלף שקל בזמן שירותו, עלות ההכשרה ותשלומי הסיוע למשפחה.. נציגי צה"ל אמרו בדיון בשבוע שעבר כי הם ממליצים להגדיל בהדרגה את מספר המשתתפים במסלולי השח"ר מכ-600 אשתקד ל-1,500 בשנתון של 2015, במקום ל-900 בלבד כפי שהחליטה הממשלה… האוצר מעדיף למתן עוד יותר את העלייה במצטרפים למסלולים הללו, היקרים יחסית למדינה אך משתלמים יותר לצה"ל ולהגדיל במקומם את מספר המתגייסים ל"שלב ב'"" (הארץ)

 

או, במילים אחרות, מדובר במסלול צבאי ש:

 1. המשרתים בו מקבלים תמורה עבור שירותם (לימודים וכסף).
 2. המשרתים בו הם חיילים יעילים שמשתלמים לצבא.
 3. לא חסרים (בלשון המעטה) אנשים שמעוניינים להצטרף אליו.
 4. המסלול עוזר למשרתים בו בהמשך חייהם האזרחיים.

(לגזור ולשמור בפעם הבאה שמישהו יספר לנו שקיומו של אחד מהדברים האלה הוא לא הגיוני).

4 Responses to יש צבא מקצועי בישראל?

 1. גלעד ב. says:

  במקרה בזמן שרותי הצבאי כפקיד נחשפתי לנתון מעניין: כמה עולה חייל בשרות חובה לחיל מודיעין. אם נצמיד את הנתון מאז ועד היום נקבל קצת מתחת ל25 אלף לשנה.

  בתוכנית הזו חייל עולה 130 לשנה וחצי, או קצת מעל 85 אלף לשנה. ז"א פי 3.5 מג'ובניק רגיל. התועלת מהשרות לעומת זאת, אם נניח שחייל מודיעין דורש חצי שנת הכשרה וחייל חרדי תשעה חודשים (כי הוא לומד גם מתמיטקה ואנגלית שהחילוני כבר יודע מלימודי הליבה שנכפו עליו), נקבל השההבדל בתמורה הוא של שנתיים וחצי מול תשעה חודשים – גם בערך פי שלוש וחצי.

  ז"א שמכל שקל שצה"ל משקיע בחילוני הוא מקבל יותר מפי 12 תמורה מאשר זה שמושקע בחרדי.

  סתם, נתונים.

  • סמילי says:

   וההכשרה של החילוני (לפני השירות)… זה בחינם?

   • גלעד ב. says:

    כמה עולה תיכוניסט חילוני מול חרדי אני לא יודע. אבל יש לי הרגשה כזו שלא מתקמצנים על החרדים במיוחד.

    • סמילי says:

     כן, אבל אם אתה רוצה להשוות את העלות של חייל חילוני מול העלות של חייל חרדי אתה לא יכול להכליל את ההכשרה של השני ולא את ההכשרה של הראשון. העובדה שהמדינה בוחרת שלא להכשיר את הילדים החרדים שלה לצבא (או בכלל לחיים) לא שייכת לחישוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: