מיהם עניי עירי?


נשף המסכות בהפסקה?

בשנים האחרונות ייצר הימין הישראלי (בחיכוי של הימין האמריקאי) סיפור מסגרת חדש במסגרתו הוא, הימין, הוא הנציג האמיתי של הליברליזם בזמן שהשמאל הוא אוסף של קומניסטים ופאשיסטים במאפיה אדומה ירוקה. פתאום הימין דואג לזכויות אדם ונאבק למען חירותם של בני אדם. פתאום התמיכה של הימין בקפיטליזם לא נובעת מצירוף של שמרנות ורצון לשמר את הכח אלא מאידיאולוגיה של "שוק חופשי". בשבועות האחרונים העמדת הפנים האלה נקברה סופית. עכשיו הימין נאבק למען סגירת השוק, למען הצבת חסמים כלכליים (ופיזיים) בפני השוק החופשי, על מנת להגדיל את מעורבות הממשלה במשק, על מנת לחזק את הפרוטקציוניזם הקיים במקום לבטלו… ומצד שני השמאל שרק לפני כמה חודשים דיבר על "צדק חברתי" רוצה פתאום לשחרר את השוק ולצמצם את מעורבות הממשלה במשק. זהו, רק מכניסים כושים לסיפור ואנחנו זורקים את כל ההצגה האידיאולוגית לפח וחוזרים לאמת הבסיסית שלנו: הימין שונא את הזר והשמאל שונא את המוכר? איפה הפוליטיקאי הימני שיהיה אמיץ מספיק על מנת להגיד שהוא תומך בהגירה והעסקה חופשית של עובדים זרים מאפריקה?

שלטון החוק.

הטענה שהשהות של המהגרים מאפריקה בתל אביב היא לא לגיטימית משום שהם "מסתננים" או "שוהים בלתי חוקיים" היא מעניינת. בעיקר שהיא באה ממי שמסבירים לנו שצריך להתעלם משלטון החוק כשמדובר בעבריינים שניזונים מגזל. אי אפשר לרקוד על שתי חתונות, אם שלטון החוק צריך להתכופף מול בעיות הומניות (ושלא יהיה ספק – הוא צריך) אז הוא חייב להתכופף מול אנשים שנמלטו מרצח עם הרבה לפני שהוא יכול לשקול להתכופף מול מי שנהנה מרכוש גזול בלי שום הצדקה מוסרית.

מסתננים.

איכשהו ההגיון לשלול זכויות טבעיות של אנשים רק בגלל שהם חצו את הגבול נשמע לי מגוחך. אבל כשאנחנו מדברים על מדינת ישראל, מדינה שהוקמה על ידי מסתננים (ואם אנחנו מבטלים את האזרחות של מסתננים וצאצאיהם, אנחנו צריכים לבטל את האזרחות של המעפילים, של צאצאיהם. אבל יותר מזה, בגלל שהם הצביעו לכנסת הראשונה והיא זאת שקיבלה את חוק השבות בזכותו קיבלו אזרחות כל מי שעלה אחרי הקמת המדינה מה שהופך גם אותם למסתננים) על ידי עם שההגירה היוותה חלק משמעותי מהאתוס שלו (החל מאברהם שהיגר לישראל, ואז הסתנן ברמיה למצרים ושוב היגר לישראל, דרך יעקב שעשה שוב את הדרך מישראל למצרים רק בגלל מחסור כלכלי, עד למשה שעזר את מולדתו ואת הבתי המפנק שלו באפריקה רק על מנת להסתנן לישראל ועד לרות), הרעיון הוא פשוט מופרך ואדם אינטליגנטי לא היה מעלה אותו.

רגישות.

כשהייתי בגן הכל נראה פשוט. יש טוב, יש רע, הטוב מנצח הרע מפסיד. היום אני יודע שזה לא תמיד ככה, אבל סיפור יציאת מצרים כתוב במפורש ככה. אולי משה לא מוצג כטוב המוחלט, אבל אין ספק שהסופר התנ"כי עושה כמיטב יכולתו להציג את פרעה כרע המוחלט. ואם יש ספק ברוע של פרעה, מוסיף הכותב את "ואני אקשה את לב פרעה" ז"א הרוע של פרעה הוא לא רוע אנושי ומובן, אלא רוע מוחלט, רוע שנוצר על ידי אלוהים במטרה להיות כלי לא אנושי בסיפור הזה. והרע הלא אנושי הזה, הרע המוחלט, איך הוא מסביר לציבור (הלא מרושע) את ההגיון מאחורי ההחלטות המרושעות שלו? "הנה, עם בני ישראל–רב ועצום, ממנו. הבה נתחכמה, לו: פן-ירבה, והיה כי-תקראנה מלחמה ונוסף גם-הוא על-שנאינו, ונלחם-בנו, ועלה מן-הארץ". אילו פרעה היה מדבר עברית מודרנית אולי זה היה נשמע כמו: "אם לא נעצור את הבעיה – 60 אלף המסתננים עלולים להפוך ל- 600 אלף, ולהביא לביטולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"?

עניי עירי.

אומרים שצריך להעדיף את אזרחי ישראל על פני המהגרים מפני ש"עניי עירך קודמים". אני חייב להודות שאני לא כל כך מבין את ההגיון מאחורי הצו המוסרי הזה, וממש לא מבין איך זה שאני דופק את האפריקאים אני עוזר במשהו לעניי עירי, אבל יותר מהכל אני לא מבין למה תושב תל-אביב אחד הוא עני עירי יותר מתושב תל אביבי (ואני בכלל לא מתל-אביב) אחר רק בגלל צבע הדרכון שלו.

מודעות פרסומת

5 Responses to מיהם עניי עירי?

 1. אני באמת לא רואה את הימין מעמיד הפנים הזה שאתה מדבר עליו. הימין הישראלי, ברובו המוחלט, הוא סוציאל-איגנורנט, ממש כמו השמאל. הלוואי עלינו קצת קפיטליזם מבוסס שמרנות.

  • סמילי says:

   אתה באמת צריך שאני אחפש הצהרות של נתניהו או פייגלין שבהן הם טוענים שהם חסידי השוק החופשי ומתנגדים לנסיונות לתכנן את המשק…

   • חשבתי שאתה מדבר על הקהל הימני, לא על הפוליטיקאים. גם עבור הפוליטיקאים זה לא נכון. פייגלין הוא כנראה הפוליטיקאי (הבלתי עלום) הכי קפיטליסט בכנסת. נתניהו כנראה מקום שני (אם כי בעיקר במילים, לא במעשים). לתת את שני "הקפיטליסטים" של הימין הישראלי כדוגמא למגמה זה צ'ריפיקינג.

    • סמילי says:

     הקהל הימני מיוצג על ידי הפוליטיקאים הימניים. גם מחוץ לפוליטיקה, בתקשורת, בטוקבקים, בהפגנות, בבלוגים או בכל מקום בו אפשר לדגום התבטאויות קל מאד למצוא התייחסות של אנשי ימין להיותם "ליברלים אמיתיים", ואני עדיין לא ראיתי מקום בו יש איזשהי תמיכה מימין בהגירה חופשית לישראל.אמנם גם "שני הקפיטליסטים" שלך מוכיחים את צביעותם אבל הם בהחלט לא היחידים, באמת יש צורך ברשימה עם ציטוטים?

 2. אני לא חושב שתצליח למצוא יותר מכמה מצטטים ספורים (לא עקביים וצבועים, כמעט אין צורך לומר), אבל אין צורך שתביא כאלו כי אין לנו קירטריון מה מגדיר "וייב". יש בזה מן הסתם הרגשה סובייקטיבית שאנחנו לא חולקים.

  אגב, יש לך טעות אם אתה חושב שלהיות שוקחופשיסטי גורר תמיכה אוטומטית בהגירה. זה נכון בתנאים מסוימים, אבל יש עמדה ליברטריאנית עקבית שמתנגדת למהגרים על בסיס קיומה של מדינת הרווחה. משהו בנוסח "כשלא תהיה כאן מדינת רווחה מהגרים יהיו טובים לכלכלה. כל עוד יש כזאת, כל מהגר הוא עלוקה פוטנציאלית."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: