למי מצביעים הניה ומשעל?


שוב רוצצנו את ראש הנחש? נחשים כמו רוב בעלי החיים, מתקשים לחיות בלי ראש. מכאן בא הפתגם: "לרוצץ את ראש הנחש", ברגע שרוצצת את ראשו הוא מת ולא יכול להזיק לך יותר. אבל החמאס הוא לא נחש, כל פעם שאנחנו מרוצצים את ראשו צומח לו ראש אחר. אולי "לרוצץ את ראש ההידרה" היה יותר מתאים, רק שאז זה היה חושף את חוסר התועלת והסיזיפיות שבמעשה הזה. בכל מקרה, להידרה הזאת יש מטרה, והיא פועלת לקידומה באופן פעיל כבר הרבה זמן.

הרבה מדברים על מעורבות זרה בבחירות בישראל. אבל מעורבות זרה זה לא רק בעלי הון זרים, פוליטיקאים זרים, מדינות ידידותיות או יצורים דימיוניים. מעורבות זרה זה גם גורמים עוינים. אני לא חושב שאפשר להטיל ספק שהחמאס הוא גורם בעל אינטרס בישראל, וככזה אי אפשר לבטל את האפשרות שהחמאס ינסה לקדם את האינטרס שלו. אולי יש גורמים שהאתיקה שלהם לא תרשה להם לעשות דבר כזה, אבל בכל מה שנוגע לחמאס אין הרבה מה לדבר על אתיקה. החמאס אולי פועל באופן רשמי במערכת בפוליטית הפלשתינית, אבל באופן מעשי נראה לי שהחמאס ויתר בינתיים על הגדה ופועל בעיקר לקדם את שלטונו בעזה ולשים מקלות בגלגלים של הפת"ח.

אני לא חושב שיש ספק שפוליטית הנהנה העיקרי בישראל מסבב האלימות הנוכחי הוא בנימין נתניהו. אותו נתניהו שנהנה גם מסבב האלימות שיזם החמאס ב-1996, שנהנה מאי האלימות ב-1999, שנהנה שוב מגל אלימות ב-2009. קשה להאמין שזה במקרה. לא קשה לנחש למה החמאס פועל בצורה עקבית כל כך לקדם את נתניהו, אחרי הכל, נתניהו טוב לחמאס לא פחות ממה שהחמאס טוב לנתניהו. זה לא שיש כאן איזה קונספירציה, די ברור שאין ביניהם מספיק יחסי אמון על מנת לקיים תרמית כזאת, נראה לי גם די ברור שנתניהו היה מוותר על השלטון תמורת הפסקת האלימות אם היתה לו אפשרות כזאת. אבל, בכל זאת, העובדה שהחמאס שוב מתערב בבחירות בישראל וכולם מדברים מסביב לזה ואף אחד לא באמת מזכיר את זה נראית לי מוזרה.

2 Responses to למי מצביעים הניה ומשעל?

  1. אכן, השיח הפוליטי בארץ רדוד ולא מתייחס למורכבויות. אפשר לנתח את מכלול השיקולים של החמאס והארגונים האחרים בעזה בירי הרקטות – בהם הבחירות בישראל, מאבק פנים-פלסטיני כנגד אבו מאזן, וגם התקוממות כנגד כוח מדכא – אבל אנחנו מעדיפים את הסיפור הפשוט: "רוצים להשמיד אותנו".

    אגב, יש לשים לב שהתערבות בבחירות של גורמים זרים (עוינים או לא) היא דבר די נפוץ, וכנראה בלתי נמנע. נתניהו ניסה להתערב בבחירות האמריקניות למשל. וגם אבו מאזן משמיע מסרים מתונים בעת האחרונה בדיוק למטרה הזו. אני לא בטוח שההתערבות בבחירות של מדינה זרה (עוינת או לא) היא הדבר המגונה בפני עצמו. מה שמגונה הוא האלימות והטרור. ובעניין אלימות וטרור כדאי לשים לב שהם מחזקים את הימין גם כשישראל חוטפת וגם כשישראל מחטיפה, וחבל שלא מדברים מספיק על האופן המגונה שבו מנהיגי ישראל יוצאים למבצעים צבאיים לפני שהם עומדים לבחירה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: