מי הוא ישראלי? מי הוא ציוני?


1. קלמן ליבסקינד חושב שיאיר לפיד לא מייצג את עם ישראל. אחרי שלפיד כתב איזה שטות על ביקור של בהתנחלויות. לא על הטענה עצמה אני רוצה לדבר, כי מה שמעניין הרבה יותר הוא מה שמשתמע ממנה. וזה מה שליבסקינד כתב:

"לפיד ישב שם עם תמר אסרף, שבעלה הוא מג"ד בגולני, עם צופיה, שבעלה סמג"ד בנח"ל ועם אליאנה, שבעלה נכה צה"ל. אחר כך הצטרפו גם  מנכ"ל מועצת יש"ע, נפתלי בנט, רס"ן בסיירת מטכ"ל וסא"ל יאיר הירש, מג"ד במיל'. מאתיים מטרים משם מתגוררות אלמנותיהם של עוד שני  סמג"דים בגולני, רועי קליין ואלירז פרץ…"
"… כי תמר אסרף, עם כל הכבוד לך יאיר, לא צריכה אותך כדי לפגוש את החברה הישראלית. החברה הישראלית כולה, זאת שאתה מכיר בעיקר מהטקסטים של עצמך, ישנה עם בעלה באוהל, בשק שינה, ומסתערת כשהוא צועק לה "אחריי". העולה מאתיופיה, והקיבוצניק וההוא מתל אביב וזה מדימונה. כו-לם. הם צברו איתו מליון שעות של שיחות לתוך הלילה, הם שכבו לצידו במארבים, הם לחמו איתו כתף לכתף, הם מכירים יותר טוב מאשתו ריח הגרביים הצבאיות שלו…" (כל ההדגשות שלי, ס.)

ז"א, החברה הישראלית כולה היא מי ששירת עם בעלה של גב' אסרף (סא"ל אסרף?) בגולני.וכל השאר? הם לא "החברה הישראלית כולה". הם לא "כו-לם", הם, כנראה, לא ישראלים. אולי כן מי ששירתו בסיירת מטכ"ל או בנח"ל. ומי לא קיים באותה חברה ישראלית שמדמיין לו ליבסקינד? ילדים, נשים (להוציא, אולי, איזה מש"קית ת"ש), ערבים, חרדים, משכילים (כמה מהחיילים הסדירים הם בעלי תואר אקדמאי, רובם מקבלים אותו אחרי השחרור), מבוגרים (רוב מי שעבר את גיל 21 כבר לא משרת בגולני) , חולים, ג'ובניקים,משתמטים…

והרי, הוא לא היה חייב לבחור דווקא במדגם הזה. אני מניח שקל היה לו למצוא בהתנחלויות את הרופא בחדר המיון או המיילד, השוטר או הסוהר, המוסכניק או נהג הגרר, הטכנאי הכבלים או השרברב… כולם נפגשים עם חלקים גדולים בהרבה מהחברה הישראלית מאשר סמג"ד בגולני, וגם אם הוא בחר בשירות הצבאי כמודל, אז למה הוא לאחיפש את פקיד הקליטה בבקו"ם או השומר בכניסה לכלא שש, שניהם,יש להניח, מכירים את החברה הישראלית על שללי גווניה טוב יותר מרס"ן בסיירת מטכ"ל.
למעשה, ליבסקינד מתאר חלק קטן, ולא מייצג בחברה הישראלית כ"חברה הישראלית כולה" ובכך מראה שהחיים שלו נמצאים בתוך בועה קטנה וחסרת חשיבות לא פחות מלפיד.

2. עתניאל שנלר הוא מתנחל, וחבר כנסת (ומתברר שלא מהחכמים שבהם) מקדימה. הוא שמע על הפגנת שמאל תחת הכותרת התמוהה: "ציונים לא מתנחלים" (או ההפך?) ונעלב. לדעתו הוא ציוני. ובמכתב נרגש הוא מפרט את תכונותיו:

 1. דור שלישי  לילדי ירושלים.
 2. בן לעולים לציון מבבל, ממרוקו ומגרמניה.
 3. בוגר תנועת הנוער "בני עקיבא".
 4. קצין צנחנים בדרגת אלוף משנה במיל'.
 5. שרת בחו"ל כשליח ההסתדרות הציונית.
 6. עבד בהסתדרות הציונית כמנהל אגף.
 7. מזכ"ל מועצת יש"ע.
 8. שותף ל"מפעל ההתיישבות".
 9. היה מנכ"ל הרשות (המנהל) לבטיחות בדרכים
 10. חבר בכנסת ישראל.
 11. נשוי.
 12. אב לארבעה ילדים ו(סב?) לשמונה נכדים – כולם "ציוניים".
 13. נולד בישראל (להבדיל משאר ילידי ירושלים?).
 14. הקים את משפחתו בישראל.
 15. נשבע להקבר בישראל.
 16. גדל בקיבוץ.
 17. היה בצבא (ולא נכנס לרשימה של ליבסקינד?!).
 18. שמר שעות ארוכות בלילות קרים.
 19. עמד "בראש משלחת ישראל  להסכמי השלום בנושאי התחבורה מול הפלסטינים ומול ירדן בממשלתו של ראש הממשלה המנוח והציוני יצחק רבין".
 20. שימש "כיועץ וכחבר משלחת ישראל לשיחות השלום בקמפ דיוויד בראשותו של ראש ממשלה ציוני נוסף, אהוד ברק".
 21. כיהן כמנכ"ל מועצת יש"ע.
 22. חיבר  (במשותף) את הספר "גשר של נייר".
 23. מתגורר במעלה מכמש.

והנה, למרות כל התכונות הציוניות האלה, מתברר שמארגני ההפגנה חושבים שהוא לא ציוני. חבל ששנלר לא צירף לקורות חיים איזה הסבר קטן למה הוא חושב שהוא כן ציוני, או אפילו הסבר למה זה ציונות בעיניו…וכקוראים את התגובה של מארגני ההפגנה מגלים שגם הם לא תורכים להסביר לחבר הכנסת למה הם חושבים שהו אלא ציוני.

ציונות, כאמור, נהפך לסתם סיסמא שכל אחד רואה אותה כמו שהוא רוצה. כמו פרוגרסיבי באנגלית. והדיון על האם מישהו "ציוני" או "לא ציוני" נהפך לדיון ריק מתוכן.

2 Responses to מי הוא ישראלי? מי הוא ציוני?

 1. יונתן says:

  סמיילי,

  אתה צודק שגולני אינם מייצגים את כלל ישראל כולו (ולדעתי ליבסקינד מודע לזה),אבל חטיבת גולני (שהיא יחסית מגוונת) מייצגת את כלל ישראל הרבה יותר מאשר שיאיר לפיד עצמו מייצג את כלל ישראל או את כל מי שאינו גר בהתנחלויות (כמו שהוא טוען בטור שלו). זוהי לדעתי כוונתו של ליבסקינד – זכותך לחשוב שגם הוא חי בבועה, אבל לפחות הוא לא מתיימר לחשוב שאדם אחד שחי בלב גוש דן מייצג את כל המדינה.

  ולגבי הנקודה השנייה, אני מסכים שציונות נהפכה לסיסמא ריקה, לצערנו.

 2. smiley says:

  ההשוואה של ליבסקינד היא בפירוש לא מי מייצג את החברה הישראלית, אלא מי פוגש את החברה הישראלית כולה. וההשוואה אל היתה בין חטיבת גולני ללפיד, אלא בין מפקד בחטיבת גולני ללפיד.

  נכון, הוא לא מתיימר לחשוב שאדם אחד שחי בלב גוש דן מייצג את כל המדינה, הוא מתיימר לטעון שאדם אחד שגר באיזה גבעה בשומרון (מחוץ לגבולות המדינה) מכיר את כל המדינה. (יכול להיות שהוא צודק, והמג"ד בגולני מבלה את מעט שעות הפנאי שלו בהתנדבות בהוספיס בנתניה, זה לא בלתי סביר, אבל אז הוא מכיר את החברה הישראלית בלי קשר להיותו מג"ד בגולני).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: